شیشه کلیر

شیشه کلیر

در صنعت شیشه سازی امروزه شیشه ها از نظر شفافیت به دسته بندی گوناگونی تقسیم شده که با نام های عامیانه شیت ، کلیر ، فلوت ، اکسترا کلیر یا سوپر کلیر و کریستال نام گذاری و تولید می شود ، در این مطلب نگاهی به ویژگی خاص و کاربرد آن در این صنعت می پردازیم . نمونه اولیه ساخت شیشه در صنعت شیشه سازی به نام شیت بوده که دارای موج بوده و خال های جوش حبابی با کمی دفت در آن دیده می شود سپس شیشه فلوت در صنعت شیشه سازی به وجود آمد که شفافیت مناسب ، بدون موج و خال جوش بوده ، اما رنگ سبز آن مانع استفاده در پروژه های تزیینی و دکوراتیو می شود ، سومین شیشه ای که در صنعت شیشه تولید شد شیشه کلیر نام دارد که از نظر شفافیت یهتر از شیشه فلوت و میزان سبزی شیشه بسیار کمتر از شیشه فلوت می باشد . تشخیص شیشه فلوت و شیشه کلیر با کمی دقت قابل درک می باشد پس از تولید شیشه های کلیر ، شیشه هایی تحت عوان اکسترا کلیر و کریستال تولید شده که شفافیت بسیار بالای این نوع شیشه ها موجب شده بسیار از طراحان دکوراسیون داخلی ترغیب به استفاده از این نوع شیشه ها شوند . شیشه کلیر و اکسترا کلیر از نظر ظاهری تفاوت زیادی دارند زیرا لبه شیشه ی کلیر کالا سبز رنگ بوده اما لبه های شیشه اکسترا کلیر یا کریستال سفید رنگ و مایل به رنگ آبی فیروزه ای می باشد و در واقع اکسترا کلیر یک درجه بهتر از کلیر می باشد . صنایع شیشه و آینه کولیوند شیشه کلیر را در ضخامت های ۱۰ میل ، ۱۲ میل ، ۱۵ میل و ۲۰ میل عرضه می نماید و امکان فروش شیشه ها به صورت جام و البته قوانیز نیز وجود دارد .

قیمت شیشه کلیر

تعیین قیمت شیشه های کلیر با توجه به کارخانه ی سازنده شیشه و ابعاد شیشه تعیین خواهد شد اما توصیه ما به شما مشتریان گرامی اولویت قرار دادن کیفیت شیشه است و نه قیمت شیشه ، شیشه کلیر آماج صنعت آذر به نوعی از دیگر شیشه های کلیری که در کارخانه های دیگری تولید می شود دارای قیمت بیشتری است اما اختلاف قیمت بسیار ناچیز بوده و ارزش خرید آن را دارد .

تشخیص شیشه کلیر از شیشه کریستال 

شیشه های کریستال و کلیر دارای شفافیت بالایی هستند اما شیشه کریستال به مراتب از وضوح و درخشندگی بیشتری برخوردار است و به دلیل وجود ذرات کریستالی در ترکیبات تولید شیشه ، هیچ گونه رنگ سبزی در شیشه مشاهده نخواهد شد ، یک راه تشخیص متداول این دو نوع شیشه رنگ لبه های شیشه است به گونه ای که لبه های شیشه کلیر سبز رنگ است اما لبه ی شیشه کریستال سفید و مایل به رنگی آبی فیروزه ای می باشد .

شیشه کلیر
تمامی موارد اشاره شده در صنایع شیشه و آینه کولیوند با استفاده از شیشه های کلیر ، فلوت و کریستال تولید می شود اما در صورت استفاده از شیشه کریستال و کلیر شاهد خروجی به مراتب بهتر و با کیفیت تری نسبت به شیشه فلوت خواهیم بود . لازم به ذکر است که برخی افراد سودجو و فرصت طلب شیشه های فلوت را به جای شیشه کلیر و شیشه کلیر را تحت عنوان شیشه کریستال به فروش می رسانند لذا توصیه ما به شما مشتریان گرامی دقت در هنگام تحویل شیشه و درنظر گرفتن نکات اشاره شده در بالا  می باشد .
شیشه کلیر

شیشه کلیر دوجداره

برای تولید شیشه های دوجداره نیز بهتر است که از شیشه های کلیر و سوپر کلیر استفاده کرد چرا که قرار گرفتن دو شیشه روی یکدیگر موجب افرایش رنگ سبز شیشه فلوت یا ساده خواهد شد .

شیشه کلیر رنگی

صنایع شیشه و آینه کولیوند شیشه های کلیر و سوپر کلیر را در رنگ های دودی ، برنز و مسی عرضه می نماید جالب است که حتی رنگ شیشه نسبت به شیشه های فلوت متفاوت است ، به طور مثال برای ساختمانی که رنگ سفید به عنوان رگ اصلی در نظر گرفته شده است باید از شیشه های سکوریت دودی یا شفاف استفاده کرد .

شیشه کلیر لمینت

برای تولید شیشه های لمینت نیز بهتر است که از شیشه های کلیر و کریستال به جای فلوت استفاده کرد چرا که روی هم قرار دادن شیشه ها موجب سبزی بیشتر شیشه خواهد شد ، شیشه کلیر لمینت در پروژه هایی نظیر اجرای نرده شیشه ای ، پارتیشن شیشه ای و سقف شیشه ای کاربرد دارد در این صورت حتی اگر یکی از شیشه ها شکسته شود ذرات آن از هم جدا نخواهد شد .

شیشه کلیر طرح دار

در صنایع شیشه و آینه کولیوند با بهره گیری از دستگاه سندبلاست و چاپ طرح های مختلفی روی شیشه های کلیر به صورت مات و رنگی ایجاد می شود به طور مثال می توان لوگوی مجموعه را روی شیشه سندبلاست کرد .