درب اتوماتیک چیست؟ مزایا و ویژگی های آن

فهرست مطالب

تصور کنید در فروشگاهی بزرگ کلی خرید کرده اید، خرید هایتان تمام شده حالا با کلی وسیله و بار باید از فروشگاه خارج شوید. در صورتی که فروشگاه درب اتوماتیک نداشته باشد، به سختی باید در را باز کرده و از آن خارج شوید! اما با داشتن درب اتوماتیک میتوانید به راحتی و بدون دخالت دست با سرعت بیشتری خارج شده و بارها را سریعتر و بدون زحمت به مقصد برسانید.

درب اتوماتیک چیست؟ مزایا و معایب آن

تاریخچه درب اتوماتیک

اولین درب اتوماتیک، در سده اول بعد از میلاد مسیح کشف شد. شخصی به نام هرون، درب های بزرگ و سنگین معبد اصلی شهر را به صورت اتوماتیک باز کرده بود.سپس در سال ۱۹۳۱ در آمریکا، درب اتوماتیک سوئینگ اجرا شد. این درب با قیمت صد دلار، در یکی از رستوران ها اجرا گردید.

پس از آن و در سال ۱۹۵۴، باز هم در کشور آمریکا، اولین درب اتوماتیک کشویی مورد استفاده قرار گرفت. ولی این نوع سیستم سبب به وجود آمدن مشکلات بسیاری شد. به همین دلیل از چرخه تولید خارج شد و سرانجام در سال ۱۹۶۰، درب های الکترونیکی وارد بازار شدند.

درب اتوماتیک شیشه ای فروشگاه چیست؟

درب های اتوماتیک شیشه ای برای فروشگاه ها سبب افزایش رفاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. به همین دلیل در بسیاری از فروشگاه ها مانند فروشگاه مواد غذایی، پوشاک و… کاربرد دارد.این نوع درب به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود و نیازی به نیروی دست ندارد. علاوه بر درب اتوماتیک فروشگاهی، درب کرکره ای فروشگاهی نیز با استقبال افراد، مواجه شده است و کاربرد بسیار خوبی برای فروشگاه های بزرگ دارد.

درب اتوماتیک استیل طلایی چیست؟

این نوع درب یکی از انواع درب های اتوماتیک زیبا و جذاب می باشد. استیل درب اتوماتیک، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی داشته و کاربرد بسیار خوبی در مناطق پر رطوبت دارد. درب اتوماتیک استیل طلایی با زیبایی خاصی که به محیط اطرافش می دهد، سبب جلب توجه و استقبال افراد شده است. همچنین این نوع درب، هماهنگی ویژه ای با فضای اطرافش دارد که سبب زیبایی بصری می شود.

تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند چیست؟

درب اتوماتیک ساختمان به مرور زمان، عملکرد ساده خود را فراموش کرده و با گذشت زمان، امکانات و تجهیزات پیشرفته ای به آن اضافه شد. امروزه با سیستم کنترل تردد هوشمند، مواجه هستیم که امکانات و تجهیزات بسیاری را در اختیار اشخاص قرار می دهد. بنابراین تمامی این عوامل سبب شده است تا نام درب هوشمند را به آن نسبت دهند.

معایب درب های اتوماتیک چیست؟

_تمیز کردن درب اتوماتیک سخت است. زیرا باید مدام قطعات و اجزای داخلی درب را روغن کاری نمایید تا زنگ نزنند. هم چنین باید به طور منظم و مداوم معاینه شود که به هزینه نیاز دارد و باید پول بپردازید. اگر جنس درب شما از فلز باشد، باید به طور مداوم رنگ آمیزی و معاینه شود تا زنگ نزند.هم چنین اگر درب شما چوبی باشد، پس از گذشت مدتی فرسوده می شود و ظاهر نامناسبی پیدا می کند.

_نصب و نگهداری درب های اتوماتیک هزینه زیادی می خواهد زیرا باید برای نصب آن از متخصصین مخصوص خودش استفاده نمود. هم چنین تعمیر و نگهداری و بازرسی مداومش هزینه بالایی را متحمل می شود. اگر ساعاتی برق نباشد، درب اتوماتیک کار نخواهد کرد و شما مجبور خواهید شد به صورت دستی درب را باز و بسته کنید که باعث اذیت و رنجش شما خواهد شد.همه این ها بیانگر این است که درب های اتوماتیک فقط هزینه ی نصب ندارند و بعد از نصب نیز مدام و همیشه برای جلوگیری از خراب شدنشان هزینه نمود.

_درب های اتوماتیک در مقایسه با انواع دیگر درب ها از قیمت بالا و بیش تری برخوردارند. چون به دلیل وجود قطعات و تجهیزات پیشرفته و ویژگی های خاصی که در مقایسه با نوع دیگر درب ها دارند، بودجه زیادی برای تولیدشان می خواهند در نتیجه وقتی هزینه ی تولید درب های اتوماتیک بیش تر می شود قیمت خریدش برای مصرف کننده هم بالاتر خواهد رفت.

_کارایی درب های اتوماتیک این است که نیازی به استفاده از نیروی دست برای باز و بسته کردن ندارند و با سنسور و کنترل از راه دور باز و بسته می شوند. ولی هنگامی که برق قطع می شود و به دلیل این که با برق کار می کنند مزیت و کاربردشان تبدیل به عیبشان می شوند و در مواقع عدم وجود  برق باید از نیروی دست برای باز و بسته کردنش استفاده کرد.

_به دلیل این که نصب درب های اتوماتیک ساده نیست و به مهارت و تخصص نیاز دارد و یک انسان عادی نمی تواند آن را نصب نماید، باید به کارشناس و متخصص درب اتوماتیک اطلاع دهید تا درب را برایتان نصب نماید که هزینه می خواهد.هم چنین اگر مهارت تعمییر درب را نداشته باشید، باید برای تعمییر درب هم هزینه نمایید.

_ بعضی از مدل های درب های اتوماتیک برای مکان هایی که دارای فضای محدود و کوچکی هستند مناسب نیستند مثلا برای اتاقی که چهارچوب و ورودی کمی دارد کاربرد ندارند.

در بالا به معایب درب های اتوماتیک اشاره نمودیم ولی باید این مطلب را متذکر شد که درست است درب های اتوماتیک دارای معایبی می باشند ولی مزایا و کاربرد های خوب و مفیدی دارند که نباید از آن غافل شد و به سبب همین ویژگی ها و مزایا سبب کاربرد آن در اکثر مراکز تجاری، اداری، فروشگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها، بانک ها و… هستیم. که در ذیل به توضیح و بیان برخی از مزایای درب های اتوماتیک می پردازیم:

مزایای درب های اتوماتیک

درب های اتوماتیک امروزه اغلب در همه جا مشترک هستند و جایگزین درب های سنتی شده اند. اگر در کار خود در حال پیشرفت هستید و یا در حال مدیریت ساختمان‌های تجاری هستید، احتمالا همیشه به دنبال راه‌هایی جدید برای افزایش دارایی تان بوده اید. درب های اتوماتیک امنیت بهبود یافته، راحتی و یک تجربه ورود بدون نقص را به کاربران خود میدهد. در ادامه بیشتر با درب های اتوماتیک چیست آشنا شده و مزایا و فواید آن را بیشتر شرح می دهیم؛

مزایا و فواید درب اتوماتیک چیست؟

در اینجا برخی از فواید روشن داشتن درب های اتوماتیک را برای شما عنوان کرده ایم؛

استایل 

یکی از بهترین مزایای درب اتوماتیک این است که در سبک‌ها، اشکال، رنگ‌ها و طراحی مختلفی قرار می‌گیرند. استفاده از این نوع درب ها نه تنها به ساختمان‌های مسکونی یا تجاری یک ظاهر زیبا و جذابی شکل می دهد، بلکه به افزایش اعتبار آن نیز کمک می‌کند.

این نوع درب ها در سه پیکر بندی‌ در دسترس هستند؛

در زمان خرید درب های اتوماتیک می توانید از یک .ویژگی اطمینان حاصل کنید؛ طراحی و دیزاین قربانی عملکرد درب ها نمیشود. علاوه بر این، آن‌ها در متریال های مختلف سخت، محکم و بادوام مانند آلومینیوم، فولاد، فایبر گلاس و الوار موجود هستند که سبک محیط را ارتقا میدهد.

اپراتور درب اتوماتیک از دو قسمت زیر تشکیل شده است:

●سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک: این بخش شامل برد و کنترل باکس درب اتوماتیک، الکتروموتور، کلید کنترل، ریموت، سنسور، منبع تغذیه و… می باشد.
●سیستم مکانیکی درب اتوماتیک: این قسمت شامل ریل اصلی سیستم، کاور دستگاه، سطح مقطع قابل تعویض، هنگر اپراتور، تسمه، تسمه گیر، هرزگرد، استپر، بغل کاور، سیم جمع کن، کاور گیر و… می شود.

به کدام یک از شرکت های تولید درب اتوماتیک، اعتماد کنیم؟

●دارا بودن سابقه کاری خوب: داشتن سابقه کاری خوب، یکی از عوامل موثر در اعتماد به شرکت های اجرایی است. زیرا این شرکت ها برای جلب رضایت مشتری، همواره در جهت بهبود محصولات تولیدی خود هستند.
●ارائه انواع خدمات تخصصی: یک شرکت نمونه باید توانایی ارائه خدمات تخصصی و رفع مشکلات مشتریان خود را داشته باشد.
●ارتباط راحت مشتریان با کارشناسان: اگر شرکتی دارای هیچ گونه راه ارتباطی با کارشناسان خود نباشد، در نتیجه می توان گفت آن شرکت، اصلا قابل اعتماد نمی باشد. بنابراین توصیه می کنیم از مراجعه به این گونه شرکت ها، خودداری کنید.

مزایای درب های اتوماتیک چیست:

_شکل و ظاهر ساختمان مورد استفاده را شیک می کند و جلوه ی زیبایی به آن می بخشد و همین عامل سبب جذب مشتری در اماکن تجاری و تفریحی و خدماتی می شود.
_در برابر سایش و گرما مقاوم است.
_ به دلیل اینکه مانند درب های دیگر به طور دائم باز نیست و به هنگام ورود و خروج باز و بسته می شود، از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و در مصرف آن جلوگیری می کند.
_دارای سرعت عملکرد مناسبی است و به همین دلیل بهترین کارکرد و کاربرد را در مکان های شلوغ و پرتردد دارد و از ایجاد ترافیک و شلوغی در ورودی جلوگیری می کند.
_ بیشترین و بهترین استفاده از محل و مکان موجود را دارد.
_می توانید در طرح و مدل و اندازه ی دلخواهتان تولید درب را سفارش کنید و درب اتوماتیکی طبق سلیقه خودتان و متناسب با فضای مورد نظرتان داشته باشید.
_دارای امنیت و ایمنی بالایی است که از صدمات و تلفات جانی جلوگیری می کند که همین یک مورد، سبب می شود که نسبت به درب های دیگر کاربرد زیادی داشته باشد.
_در اماکن پرتردد از ورود آلاینده ها و گرد و غبار به داخل جلوگیری می کند.
_ یکی از مزایای درب های اتوماتیک راحتی و آسانی استفاده از آن است. مثلا هنگام ورود و خروج نیاز نیست که شما وسایلی که به همراه دارید را زمین گذاشته و سپس در را باز کنید. یا هنگامی که کودکی را همراه خود دارید استفاده و باز وبسته کردن درب های دیگر برایتان مقداری مشکل است ولی درب های اتوماتیک این مشکل شمارا حل نموده و آسایش شما را با باز و بسته کردن خودکار فراهم نموده است.
_با نصب درب های اتوماتیک خیالتان از بابت سارقان آسوده است زیرا درب های اتوماتیک از ایمنی بالایی برخوردار هستند و شما نیازی به قفل های دیگر یا سیستم های امنیتی بیش تری ندارید و درب های اتوماتیک با توجه به این که بالاترین استاندارد های کیفی و ایمنی را دارند، از دارایی شما به بهترین شکل ممکن محافظت می کنند و مانع دستبرد سارقان و دزدان می شوند.
_علاوه بر این که درب های اتوماتیک جلوه ی زیبا و منحصر به فردی به ساختمان و محل کار و زندگی شما می دهدط باعث افزایش اعتبار ساختمان شما نیز می شود.
_به دلیل این که در تولید و طراحی درب های اتوماتیک و بالابردن کیفیت آن از بهترین مواد و مرغوب ترین مواد استفاده می شود، دارای کیفیت بالایی است.

تاریخچه سنسورهای درب اتوماتیک

در ابتدا چشمی ها به شکل مربع و دایره ای شکل بود که سبب ایجاد فضای دایره ای شکل می شد، سپس با وارد شدن شخص به این فضا، درب اتوماتیک باز می شد.ولی مشکلاتی مانند باز شدن درب هنگام عبور و مرور حیوانات، برخورد لت متحرک با عابرین، دقت پایین و خطای بالا در زمان تشخیص حرکت افراد و… سبب به وجود آمدن تغییرات در این سنسورها شد.

نمونه ی بعدی سنسورها، قابلیت تنظیم حساسیت را داشت. اما این نوع سنسور نیز با مشکلات فراوانی روبرو بود. با تولید نسل جدید سنسورهای درب اتوماتیک، بسیاری از مشکلات سنسورهای نسل قبل، برطرف شد. ترسیم فضای فرضی این نوع سنسورها همانند سنسورهای قبلی به شکل دایره ای نبوده و به شکل مستطیلی رسم می کردند.پس از تولید و عرضه این نوع سنسور، تمامی مشکلات درب اتوماتیک رفع شد ولی مانند تجهیزات دیگر، تغییر و تحولاتی در طراحی و کاربری های این محصول به وجود آمد.

آپشن های جدید انواع درب اتوماتیک چیست؟

مرکز برنامه ریزی سیستم یا کلید کنترل درب: این قطعه سبب می شود که افراد بتوانند وضعیت کارکرد درب اتوماتیک را تغییر دهند. این وضعیت ها بین ۳ الی ۷ حالت اصلی بر روی کلید کنترل، وجود دارد.
کاربرد این نوع درب های اتوماتیک در فضاهای داخلی با ترافیک کم است تا نیازی به باتری بک آپ و قفل الکترومکانیکی نباشد، زیرا در این نوع درب ها، باطری بک آپ و قفل الکترونیکی وصل نمی شود.
حفظ دمای محیط با وضعیت نیمه باز درب اتوماتیک: عملکرد وضعیت نیمه باز مانند حالت اتوماتیک است. تنها تفاوت حالت نیمه باز با اتوماتیک، در میزان باز شدن لت متحرک است. این وضعیت در زمستان و برای حفظ گرمای داخل و در تابستان برای پیشگیری از هدر رفت انرژی سرمایشی به محیط خارج، مورد استفاده قرار می گیرد.
وضعیت تمام باز درب اتوماتیک: اشخاص برای باز ماندن کامل درب اتوماتیک از این وضعیت استفاده می کنند. این وضعیت زمانی مورد کاربرد قرار می گیرد که کاربر به گردش هوا در فضای داخلی نیاز داشته باشد.
وضعیت یک طرفه درب اتوماتیک: کاربرد این وضعیت در اماکنی می باشد که افراد داخل آن محیط به راحتی خارج می شوند ولی برای ورود به داخل، باید افراد درخواست اجازه ورود نموده یا از دستگاههای کنترل تردد، استفاده کنند.مانند بانک ها که در پایان ساعات کاری، افراد به راحتی از داخل شعبه خارج می شوند ولی افراد امکان ورود به داخل محیط ندارند.
قابلیت قفل شدن درب اتوماتیک: درب های اتوماتیک از قابلیت قفل شدن به روش های مختلفی برخوردار هستند. افراد به راحتی می توانند با چرخاندن یک کلید، ورودی خود را ایمن کنند. تنها راه ورود به داخل هم از طریق ریموت کنترل می باشد یا باید وضعیت کلید کنترل را از حالت قفل خارج کرد.
ویژگی قفل موتور درب اتوماتیک: با قفل موتور درب اتوماتیک، موتور در مدار باقی مانده و سبب وارد کردن فشار ضعیف به لت های متحرک می شود‌. در نتیجه سبب بسته نگه داشتن درب می شود. در این زمان،

اگر شخصی قصد ورود بی اجازه را داشته باشد، به دلیل اینکه موتور به دلیل فشار لت ها حرکت می کند، الکتروموتور درب را می بندد.

انواع سنسور برای درب اتوماتیک:

وظیفه این قسمت، دریافت پیام حرکت افراد و مخابره آن به مدار کنترل برای باز شدن درب اتوماتیک است. چشمی ها دارای انواع و کارکردهای متفاوتی هستند.

●سنسور مادون قرمز اکتیو درب اتوماتیک: این سنسور دارای مادون قرمز می باشد که نزدیک شدن افراد و اجسام، باعث شکسته شدن مادون قرمز می شود. درنتیجه سبب فرستادن سیگنال به سنسور و باز شدن درب های اتوماتیک می شود.
●سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیک: عملکرد این نوع سنسور مانند سنسور قبلی است. با این تفاوت که مدل سنسور پسیو، از سیستم حرارتی نیز برای باز و بسته کردن درب اتوماتیک استفاده می کند.
●سنسور مایکروویو درب اتوماتیک: این نوع سنسور از طریق فرستنده، امواجی به محیط اطراف خود پخش کرده و در صورتی که جسم یا فردی در معرض این امواج قرار گیرد، تغییرات طول موج سبب باز شدن درب اتوماتیک می شود.

بهترین برند درب اتوماتیک

درب اتوماتیک نوعی درب است که به صورت خودکار، باز و بسته می شود. بنابراین هنگام خرید آن، باید به عملکرد قطعات توجه نمود. درب اتوماتیکی که پس از استفاده دچار کمترین خرابی شود، از دیدگاه کاربران بهترین برند می باشد.

مورد مهم دیگر، خدمات پس از فروش درب اتوماتیک است.یکی از عوامل موثر دیگر در تبدیل درب اتوماتیک به بهتربن برند، گارانتی محصول است. این عامل سبب رضایت و دلگرمی مشتریان می شود.مجموعه عوامل مذکور، به افراد در تشخیص و خرید بهترین برند درب اتوماتیک کمک می کند.

نحوه تشخیص اصالت درب اتوماتیک:

تشخیص اصالت درب اتوماتیک، کاری تخصصی می باشد و به تجربه و دانش در این زمینه نیاز دارد. ولی از طریق راه تشخیص مذکور در زیر، به راحتی می توانید اصالت درب اتوماتیک را شناسایی کنید:

●توجه به شرکت تولید کننده درب اتوماتیک
●ارائه خدمات پس از فروش یا عدم ارائه آن
●میزان رضایت سایر مشتریان و کاربران درب اتوماتیک مربوط به آن شرکت
●امکان تعمیر در صورت خرابی درب اتوماتیک و…
بر اساس عوامل مذکور در بالا، می توانید به راحتی اصالت یا تقلبی بودن درب اتوماتیک را تشخیص دهید.

اجزای تشکیل دهنده سیستم الکترونیکی درب اتوماتیک:

●الکتروموتور: این بخش جزو قطعات اصلی درب اتوماتیک است. وظیفه این قسمت، حرکت دادن درب می باشد.
●برد الکترونیکی: برد الکترونیکی یا کنترل باکس درب اتوماتیک، یکی از قطعات اصلی درب اتوماتیک است. وظیفه این قطعه، مدیریت پردازش های مربوط به فعالیت های درب اتوماتیک و برنامه ریزی برای شخصی سازی آن می باشد.
●چشمی یا سنسور درب اتوماتیک: این بخش وظیفه بررسی عبور و مرور افراد از داخل و خارج و اعلام حرکت به برد را برعهده دارد.

●کلید کنترل: این قطعه دارای انواع مختلفی مانند دیجیتالی، دکمه ای، سوئیچی می باشد و وظیفه اش، تعیین حالت کارکرد درب اتوماتیک است.
این قطعه دارای پنج وضعیت مختلف مانند اتوماتیک، تمام باز، نیمه بازشو، قفل دائم، حالت یک طرفه می باشد.
●ریموت و رسیور: این قطعات نیز از ملزومات درب اتوماتیک می باشد. در نمونه های قدیمی، ریموت و رسیور تنها یک مرتبه درب را باز می کردند و درب اتوماتیک مجدد بسته می شد. ولی در نمونه های پیشرفته، می توان حالت های درب را با دکمه های مختلف ریموت، تعویض کرد.
●منبع تغذیه یا پاور ساپلای: کارکرد این قطعه مانند ترانس دستگاه بوده و بر اساس مدل درب اتوماتیک، برق ۲۲۰ ولت ورودی را به برق ۲۴ الی ۹۰ ولت تبدیل می کند. در انواع پیشرفته، این قطعه از عبور نوسانات برق جلوگیری می کند.

انواع درب اتوماتیک بدون قاب:

●درب اتوماتیک دو جداره: یکی از انواع درب اتوماتیک، درب دو جداره می باشد. این نوع درب، مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارد. درب اتوماتیک دوجداره در صورت شکستگی، تبدیل به تکه های ریزی می شود که برنده نبوده و هیچ آسیبی وارد نمی کند.
●درب برقی سه جداره: این نوع درب اتوماتیک در مقایسه با درب دوجداره، مقاومت بالایی داشته و قیمت بیشتری نیز دارد. درب برقی سه جداره دارای گاز مخصوصی می باشد که در بین سه لایه آن وجود دارد. بنابراین عایق خوبی در برابر حرارت و صدا است.
●درب اتومات فریم فریم لس کشویی: این نوع درب اتوماتیک، حرکت روانی داشته و مناسب محیط هایی است که با کمبود فضا مواجه هستند.
●درب اتومات بدون قاب لولایی: این نوع درب به دلیل اشغال فضای کم، برای اماکنی که دارای فضای محدودی هستند، مناسب می باشد. عملکرد درب اتوماتیک بدون قاب لولایی مانند درب اتوماتیک لولایی فریم دار است و تنها تفاوتشان در قاب دورشان می باشد.

کدام درب اتوماتیک برای ما مناسب است؟

عوامل موثر برای یافتن درب اتوماتیک مناسب، شامل موارد زیر می شود:

●محل مورد نظر برای نصب: نوع درب اتوماتیک بر اساس محل نصب، دارای ساختار متفاوت می باشد. به همین دلیل در هنگام خرید آن باید محل نصب درب را مورد توجه قرار داد.
●میزان تردد: اگر میزان تردد در محل مورد نظر شما زیاد است، باید از مدل های کشویی، تاشو و گردان استفاده کنید. همچنین در صورتی که میزان تردد، کم است، مدل های دیگر درب اتوماتیک را به کار برید.
●اندازه دهانه ورودی: اگر اندازه دهانه ورودی کوچک باشد، بهتر است از مدل های اتوبوسی و لولایی درب اتوماتیک استفاده کنید.

 

اجزای تشکیل دهنده بخش مکانیکی درب اتوماتیک:

این قسمت از اجزای مختلفی تشکیل شده است که باید به اورجینال و اصل بودن آن ها، توجه شود. زیرا در غیر این صورت، مشکلاتی مانند به صدا افتادن قطعات مکانیکی به وجود می آید.
ورودی ریل اصلی سیستم، یکی از قطعات اصلی درب الکترونیکی است که همه وزن و فشار لت های متحرک، بر روی آن قرار می گیرد. برای همین باید قطعه اورجینال کارخانه را به کار برد.
پس از مونتاژ کردن تمامی قطعات الکترونیکی و مکانیکی اپراتور، کاور دستگاه نصب می شود. با این کار ایمنی قطعات، افزایش یافته و سبب جلوگیری از برخورد مستقیم آب و خاک به داخل ریل می شود.
جنس ریل های درب اتوماتیک از جنس آلومینیوم می باشد و اپراتور استاندارد، باید دارای مقطع قابل تعویض نیز باشد.
مقطع قابل تعویض، به نوار باریک آلومینیومی می گویند که با یک لایه لاستیک، بر روی ریل سوار می شود. وظیفه این قسمت این است که از انتقال ارتعاش حاصل از حرکت لت های متحرک به ریل اصلی، جلوگیری می کند.

راهنمای نگهداری انواع درب اتوماتیک در فصل تابستان:

●درب اتوماتیک شیشه ای: این نوع درب اتوماتیک گرانتر از سایر درب ها می باشد. به همین دلیل باید در نگهداری آن، توجه ویژه ای نمود. برای جلوگیری از داغ شدن موتور در فصول گرم سال و مناطق گرم مانند جنوب کشور، لازم است که داخل محل قرار گیری موتور، سیستم های تهویه و خنک کننده نصب شوند. با این کار دمای موتور و تجهیزات مربوط به آن، پایین نگه داشته می شود.
●درب لولایی: سیستم محرک درب، دو عدد بازو می باشند که نحوه حرکتشان به صورت الکترومکانیکی است. این بازوها در فصول گرم سال دچار ذوب شدن و رقیق شدن گیربکس، ساییدگی لاستیک و… می شوند. به همین دلیل لازم است که قسمت های محرک دستگاه، تمیزکاری و روغن کاری شود.
همچنین در فصل تابستان و زمان هایی که تابش مستقیم خورشید بر روی بازوها است، میزان تردد خود را کاهش دهید.
●درب کرکره ای: این نوع درب جزو انواع ارزان قیمت درب های اتوماتیک است. در فصول گرم سال، با تردد بالا ممکن است این نوع درب، جهت سرد شدن موتور، کارکرد آن را بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متوقف کند. همچنین باید به طور مداوم ریل های جانبی و مویی ها را مورد بررسی قرار داد. زیرا در صورت کارکرد ریل ها بدون مویی، تیغه کرکره ها خرد شده و آسیب می بینند.

 

راه هایی جهت افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک

بهترین راه برای افزایش عمر مفید درب های اتوماتیک این است که با شرایط نگهداری این نوع درب آشنا باشید و اصول آن را رعایت کنید تا بتوان کارایی درب را برای مدت طولانی تضمین کرد. درب اتوماتیک در ساختمان جز قطعات و تجهیزات بزرگ و متحرکه یک خانه و یا قسمت ورودی یک فروشگاه و غیره به حساب می‌ آید و به طور مداوم نیاز به سرویس و نگهداری دارند. به همین دلیل هم برای سرویس و نگهداری درب اتوماتیک می بایست به صورت ادواری سخت‌ افزارهای درب، غلتک‌ ها، چشمه‌ های درب و کابل ها مورد ارزیابی قرار بگیرند.

در صورتی که قطعه خاصی در آن دچار شکستگی، فرسودگی و یا سایش شده باشد باید آن را تعویض کرد. علاوه بر  آن چشمه‌ های درب و قطعات سخت افزاری آن بیشتر تحت فشار و تنش هستند و اگر دچار آسیب شوند می‌ توانند به تمامی درب آسیب وارد کنند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که ریل‌ ها، لولاها، غلتک و چشمه‌ ها نیاز دارند که به صورت دوره‌ ای روان کاری شوند. برای این کار می‌ توان از دفترچه راهنمای درب نیز کمک گرفت. برای روان کاری قسمت‌ هایی که نیاز به روغن‌ کاری دارد باید از سیلیکون اسپری و یا روغن لیتیوم سفید استفاده کرد.

یک درب اتوماتیک سالم باید حرکت آرام داشته باشد و با مقاومت کم حرکت کند. اگر غیر از این بود باید از یک فرد متخصص حرفه‌ ای بخواهید که سیستم درب را تنظیم نماید. بهتر است ریموت کنترل درب را از دسترس کودکان دور نگه دارید. همچنین هنگامی که در در حال حرکت است، حرکت آن را مختل نکنید و اجازه دهید که عملیات باز یا بسته شدن درب به طور کامل انجام شود.

از مزایای درب های اتوماتیک کیتوان به تمیز بودن اشاره کرد.راحت بودن  

درب های اتوماتیک نیاز به دخالت هیچ نوع نیرویی برای اجرا و حرکت کردن ندارند. برای کاربرانی که بار یا هر وسیله ای در دست دارند و نمیتوانند از دست خود استفاده کنند، معلولین، کودکان بهترین است. 

امنیت و مناسب بودن

درب های اتوماتیک به به صورت پایه مایلند یک محیط امن، راحتی را برای همه به وجود بیاورند. از بابت امنیت هم میتوانند این اطمینان را به شما بدهند که در صورت استفاده نشدن بسته هستند. برای قفل بودن نیاز به هیچ نوع قفل یا سیستم امنیتی ندارند.

معایب درب اتوماتیک چیست؟

فرآیند نصب درب های اتوماتیک نیاز به یک تکنسین حرفه‌ای دارد تا دقیق و کارآمد کار نصب را انجام دهد. همچنین به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند تا عملکرد مناسب را تضمین کنند؛ یعنی هزینه‌ها تنها به نصب ختم نمی‌شوند. اگر به تعمیرات نیاز داشته باشند، قطعات یدکی آنها می‌تواند پر هزینه باشد. گاهی اوقات به خاطر شکستگی های الکتریکی،کار آن متوقف میشود.

قیمت و خرید درب اتوماتیک:

در هنگام خرید درب اتوماتیک باید به نکاتی توجه کنید. یکی از نکات حائز اهمیت این است که می خواهید درب اتوماتیک را در چه مکانی نصب کنید؟درب های اتوماتیک مورد استفاده در بیمارستان ها، فروشگاه ها، بانک ها، ساختمان های مسکونی و… دارای ساختار متفاوتی از یکدیگر می باشند. بنابراین به دلیل این که درب های اتوماتیک در طرح ها و مدل های متنوعی تولید می شوند، باید به ویژگی های مکان مورد نصب توجه نموده و دربی متناسب با ویژگی های مکان خریداری کرد.

قیمت درب اتوماتیک متفاوت می باشد و نمی توان قیمت واحدی برای تمامی آن، ارائه داد. زیرا همانطور که گفتیم، درب های اتوماتیک در طرح ها و مدل های متنوعی، تولید و عرضه می شوند. بنابراین قیمت درب اتوماتیک به نوع آن، جنس قطعات درب، طرح و رنگ آن، کیفیت قطعات به کار رفته در درب، نوع برند و… بستگی دارد.

 

در مقایسه با هم گروه های خود، درب های اتوماتیک به طور خودکار گران‌تراز سایر درب ها هستند. با توجه به مزایا و ویژگی‌های اتوماتیک، می توان درب های اتوماتیک را با قیمت های بالا تامین کرد. علاوه بر این، تعمیرات آن‌ها نیز نسبت به درب های سنتی نسبتا گران‌تر هستند.

نظافت

اشیا و سطوحی که به طور مرتب لمس می‌شوند، برای مثال دستگیره در، عوامل بیماری زا هستند و به راحتی از طریق تماس گسترش پیدا کنند. درب های اتوماتیک، بهداشت را از طریق عمل غیرتماسی، ارتقا می‌دهند و به جلوگیری از انتشار میکروب‌ها کمک می‌کنند و آن‌ها را بهترین راه حل برای محیط‌های درمانی مانند آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، ادارات، پزشکی و حتی سرویس‌های بهداشتی عمومی می‌توان دانست.

قوانین ایمنی :

درب های اتوماتیک ضمن اینکه مزیت های زیادی دارند و برای رفاه حال شهروندان در بیشتر سازمان ها و ساختمان ها کاربرد دارند، باید در زمان نصب درب های اتوماتیک نیز از نظر ایمنی یک سری از قواعد و اصول را رعایت کرد، زیرا در صورت عدم رعایت قوانین ایمنی در زمان نصب، خود درب های اتوماتیک نیز خطر ساز بوده و موجب خسارت های جانی نیز می شود.

بدین منظور ما در این مقاله به بررسی قوانین ایمنی درب های اتوماتیک می پردازیم، تا بتوانیم، در این رابطه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذاریم، شاید که شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید، که قصد دارید، برای درب ورودی ساختمان خود از درب های اتوماتیک استفاده کنید، پس با ما همراه شوید؛

1-نصب اتوماتیک درب های اضطراری

خطراتی از جمله آتش سوزی و زلزله  از گذشته تا به امروز همیشه در کمین افراد بوده و هست، به همین خاطر در این مواقع افراد سر در گم می شوند و به دنبال راهی هستند، که بتوانند فرار کنند و از ساختمان بیرون بیایند، به همین خاطر باید طبق قواعد ایمنی، تمام درب های ورودی اضطراری به صورت اتوماتیک باشد تا در مواقع خطر افراد سریع از ساختمان خارج شوند.

2- ایمنی درب های ورودی در برابر سارقان

در زمان خاموش بودن درب های اتوماتیک در شب ها، باید از نظر ایمنی از همان ابتدای نصب درب های اتوماتیک، تمام تمهیدات لازم را در درب های ورودی تعبیه کرد، تا احتمال باز شدن این درب ها در حالت خاموشی توسط سارقین کاهش یابد و سارقین نتوانند، از هیچ روشی برای باز شدن درب های اتوماتیک استفاده کنند.

تفاوت درب دستی با درب اتوماتیک گردان چیست؟ 

فرقی که ما بین درب اتوماتیک گردان و درب دستی وجود دارد که مجهز بودن درب اتوماتیک گردان به واحدهای درایو و سیستم های سنسور می باشند که در نهایت منجر به  اتوماتیک کار کردن درب می شود. درب اتوماتیک گردان از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشند و معمولا در بانک ها، مراکز خرید، هتل ها، ساختمان های اداری بسیار پرکاربرد می باشند. درب اتوماتیک گردان در شرایطی که کنترل آب و هوا در اولویت باشد ایده آل ترین انتخاب خواهد بود.

نتیجه گیری

بنابراین مزایا و فواید درب های اتوماتیک به خاطر ظاهری زیبا و جذاب موجب محبوبیت این نوع درب ها شده است و همچنین درب اتوماتیک مانع ورود هوای گرم و سرد و رطوبت به داخل ساختمان می شود. 

و در نهایت این نوع درب ها از نظر زیبایی، امنیت ،جلوگیری از گرد و غبار، حجم تردد و عبور افراد بدون تداخل به هم نسبت به سایر درب های اتوماتیک از دیگر مزیت آن ها به شمار می آید .