درب اتوماتیک

شیشه سربی با کاربرد ویژه دربیمارستانها، مراکز درمانی، رادیولوژی وسونوگرافی

شیشه ها در عصر حاضر ما جزو متریالهای پر کاربرد می باشند که ضمن کاربری  در ساخت درب و پنجره ها، در تزئینات و ساخت ابزار های مورد پتانسیل کاربردی خواهند داشت.

شیشه ها را می توان با توجه به کاربرد مورد نظر در ساختارها و سایزهای متفاوت ساخت.  یکی از موارد استفاده از شیشه سربی، کاربرد آن در  ساختار اتاق های بیمارستانی، مراکز رادیولوژی ها، مراکز درمانی است.

استفاده از شیشه های سربی ویژه ای در ساخت اتاقک های رادیولوژی که در معرض مستقیم اشعه ها هستند، یکی از مزایای خاص صنایع شیشه می باشد.

با مقاله ی کاربرد شیشه سربی در رادیولوژی و سونوگرافی همراه ما باشید.

 

شیشه سربی

کاربرد شیشه سربی در رادیولوژی و سونوگرافی

شیشه سربی
شیشه سربی مورد استفاده در مراکز رادیولوژی و در ساخت اتاقک های عکسبرداری، اسکن و سونوگرافی با نام شیشه های سربی شناخته می شوند که در کیفیت های متفاوتی از کشورهای آلمان، انگلیس و چین وارد می شوند.

 

شیشه های باریم سرب یا شیشه های سربی دارای مشخصات و خواص به شرح زیر می باشند:

  • این شیشه ها کاملا شفاف هستند
  • محافظت کامل در برابر اشعه های ساطع از دستگاه خواهند داشت
  • در ابعاد استاندارد اجرا می گردند.
 

شیشه های سربی به طور معمول در ضخامت بالا تولید نمی شوند مگر به سفارش صاحبان مشاغل ضمن اینکه این شیشه ها در هر ابعاد و ضخامتی قابلیت محافظت تمام در برابر پرتو های یون ساز را دارند که این اشعه ها حاوی ۵۵ درصد سرب هستند و توسط شیشه مهار می گردند.

 

 

این شیشه ها مختص اتاقک های رادیولوژی نبوده و در هر بخشی از بیمارستان ها و مراکز که درخواست شود، توانایی نصب را خواهند داشت.

 

در اتاق های کنترل مراکز اسکن و رادیولوژی به دلیل گسترش پرتو هایی با یون های سنگین برای فردی که در روز صدها اسکن را به انجام می رساند بسیار خطرناک می باشد بنابراین برای محافظت از رادیولوژیست ها اتاقک های کنترل طوری طراحی شدند تا اشعه های ساطع شده از دستگاه را جذب کرده و کمترین آسیب را برای تکنسین داشته باشند.

 

 

دیوارها و درب های اتاقک های رادیولوژی تماما از سرب ساخته شده اند ضمن اینکه شیشه اتاق نیز با وجود شفافیت و وضوح کافی از جنس باریم و سرب می باشد.

نگهداری و قاب بندی شیشه های سربی

در نگهداری و نظافت شیشه های سربی باید نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته شود چرا که آن ها بسیار حساس هستند.

شیشه های سربی بطور معمول در ابعاد بزرگی سفارش و نصب می شوند که این ابعاد بالا، هزینه بالایی را نیز در بر خواهد داشت بنابراین در حمل، نصب و نگهداری آن ها باید دقت کافی را به کار برد.


این شیشه ها نباید به هیچ وجه با مواد شیمیایی و قلیایی و بازی معمولی تمیز و شستشو شوند چرا که مواد شیمیایی به مرور زمان به این شیشه سربی ها جذب خواهند شد و در گذر زمان موجب مات و لک شدن شیشه ها خواهند شد که از وضوح کافی و شفافیت آن ها می کاهند.


علاوه بر مواد شوینده شیمیایی، برچسب ها نیز دارای مواد شیمیایی هستند که پس از مدتی مانند شوینده ها جذب در ساختار شیشه سربی خواهند شد و از وضوح شیشه ها کم می کنند.


در تولید شیشه های سربی از فریم های استانداردی استفاده می شود که علاوه بر استحکام کافی، از شکستن شیشه ها جلوگیری کند و مانع از تحت فشار قرار گرفتن شیشه ها خواهد شد.


به طور حتم از نگهداری و برخورد اجسام  نوک تیز به این شیشه ها باید اجتناب شود اما در صورت خط و خش های مویی در این شیشه ها می توان از پولیش های شیشه سربی استفاده کرد و از اثرات اکسیداسیون شیشه به وسیله پولیش کردن کاست.


قاب شیشه های سربی از استیل و فولاد گالوانیزه  و در ابعاد استاندارد و یا سفارشی مشتریان ساخته می شود علاوه بر این شیشه های سربی به دلیل ماهیت ساختاری و دمای ذوب پایین، بسیار حساس بوده اما در برابر ضربه بسیار مقاوم و مستحکم هستند.


تغییراتی نیز می تواند درساختار شیشه های سربی رخ دهد بطور مثال اجرای قابلیت رد و بدل شدن صدا میان اتاقک کنترل و محل تصویر برداری که به درخواست مشتری اضافه می گردند.

کاربرد شیشه سربی در آزمایشگاه تشخیص طبی

نتیجه گیری

استفاده از شیشه در تمام مراحل و روزمره در قالب کاربردهای متنوعی برای ما محرز می باشد ضمن اینکه شیشه ها در انواع مختلفی ساخته شده تا کاربری مختص به خود را به بهترین شکل به ثبت برسانند.

شیشه سربی در ساخت اتاق های عکسبرداری و اسکن کاربرد خاصی داشته و در نوع خاصی با نام شیشه های سربی تولید و استفاده می شوند.

شیشه های دارای باریم سرب برای جلوگیری از ورود اشعه های دستگاه عکسبرداری به داخل اتاق کنترل و محافظت از رادیولوژیست ها طراحی و ساخته شدند.

این شیشه سربی ها با شرایط خاصی شستشو می شوند ضمن اینکه بسیار حساس هستند اما در برابر ضربه از مقاومت مطلوبی برخوردارند.

با توجه به خطرات ناشی از تابش پرتو ایکس، شیشه سربی می‌تواند یکی از موارد محافظتی پرکاربرد در بخش تصویربرداری باشد.
از جمله موارد کاربرد این محافظ می‌تواند به نیروگاه‌های هسته‌ای، مکان‌هایی که مواد رادیواکتیو در آنجا انبار می‌شود، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری اشاره کرد.

استفاده در مراکز تصویربرداری

در مواردی که نیاز است کاربر یا اپراتور بخش تصویربرداری پوزیشن و وضعیت بیمار را کنترل کند، از شیشه سربی استفاده می‌شود.

در جدول زیر به برخی نکات اشاره می‌کنیم:

نوع کاربری اتاق نیاز به شیشه سربی ابعاد استاندارد شیشه
رادیولوژی دارد 80*60 سانتی‌متر
ماموگرافی ندارد
آنژیوگرافی دارد  200*100 سانتی‌متر
سی‌تی اسکن دارد 120*80 سانتی‌متر
اتاق عمل ندارد
اتاق سنگ‌شکن ندارد
اتاق پری اپیکال(تک دندان) دارد 20*10 سانتی‌متر
اتاق پانورکس OPG دارد 20*20 سانتی‌متر

مراحل ساخت شیشه سربی

  • ابتدا سرب را در كوره‌هاي صنعتي به حالت مذاب درآورده و سپس سرب مذاب را درون مخازن پيستوله مانندي ريخته و با توجه به قطر و سايز مورد  نظر ميزان فشار و روزنه خروج عنصر را تنظيم مي‌نمایند تا آن را به صورت غبار و گرده خارج می کنند.
  • به حجم غبار سرب نيز “مش” گفته مي‌شود به طور مثال براي توليد سرب 1/0 با مش 400، ميزان فشار را تنظيم كرده سپس سرب را درون حوضچه‌هاي آب سرد اسپري مي‌كند و تمام اين گرده ها با همان اندازه و حجم سرد شده و به صورت خاك سرب در ته حوضچه جمع مي‌گردد.
  • بعد از جمع‌آوري خاك سرب ، سيليس را در مخازن ديگر ذوب كرده و آن را به داخل قالب‌ هاي مورد نظر با قطر و اندازه مشخص هدايت مي‌كند و مجددا گرده‌ هاي سرب را كه با اكسيد سرب بي‌رنگ شده است را به گونه‌اي در فضا پخش مي‌كنند كه به‌ صورت يكنواخت و ميزان مورد نظر در ميان سيليس ذوب شده قرار گيرد ، بدين ترتيب پس از سرد شدن سيليس ، شيشه‌ سربي با شفافيت بسيار بالا خواهيم داشت.

البته اين پروسه توليد شیشه سربی در عين سادگي بيان، بسيار پيچيده است و حتما مي‌بايست دقت عمل زيادي را در توليد آن به‌كار گرفت.

استفاده از اين شيشه‌ سربي در بخش ها باعث مي‌شود كه علاوه بر توانايي عبور نور، جلوی نفوذ اشعه ايكس را نیز می گیرد.‏