شیشه رفلکس دوجداره
شیشه رفلکس دوجداره

شیشه دوجداره نقره ای یا سوپر سیلور نوعی شیشه بین شیشه ساده و نوع رفلکس است و بالاترین میزان انتقال نور را به این نوع شیشه نسبت می دهند

شیشه رفلکس و کاربرد آن در ساختمان

شیشه رفلکس چیست ؟

امروزه بیشترین تقاضا را در بازار باید برای شیشه رفلکس ساختمانی بدانیم.تقریبا جزو لاینفک هر ساختمانی شده است.

البته بی دلیل هم نیست : افزایش تراکم ساختمان و نزدیکی در معرض دید بودن از جمله دلایل آن بشمار می رود.

این شیشه فقط در درب و پنجره کاربرد ندارد و  در بعضی از ساختمان ها که نما بصورت شیشه است از شیشه رفلکس استفاده میشود.

البته باید بدانید که در بالکن ها و نمای شیشه ای بالکن نیز کاربرد و محبوبیت فراوانی دارد.

ویژگی مهم شیشه رفلکس:

بارز ترین خصوصیت شیشه رفلکس این است که بازتاب نور در ان مثل اینه عمل میکند و همچنین تنوع رنگ در آن از خصوصیات مهم دیگر بشمار میرود.

بازتاب نور در شیشه رفلکس به این صورت است که در طول روز مانند اینه عمل میکند و از بیرون نمای داخلی قابل مشاهده نیست و در طول شب ها عملکرد ان تغییر میکند و از داخل همانند اینه میشود.

3 مورد از خصوصیات شیشه رفلکس:

 1. ایجاد ظاهر زیبا :
  دارای رنگ بندی متنوع است و برای ساختمان های تمام نما بسیار زیباست.
 2. خاصیت بازتاباننده:
  بدلیل خاصیت بازتاباننده ای که دارد نور کمتری عبور میکند و فصول گرم از گرم شدن بیش از حد ساختمان می کاهد.
  شیشه رفلکس طیف متنوعی را از بازمیتاباند و در میزان مصرف انرژی و گرم شدن در یک مکان خاص بسیار تاثیر گذار است.
  بدلیل اینکه نور عبوری بمقداری کمی داخل ساختمان نفوذ میکند و در حقیقت چون مقدار نور بازتابشی بیشتر از نور عبوری است در طول روز طرف دیگر شیشه قابل مشاهده نیست.
 3. کاهش میزان اشعه رادیو اکتیو:
  بدشت میزان عبور اشعه رادیو اکتیو و همچنین گرما را کاهش میدهد.این نوع شیشه دارای ویژگی تنظیم و کنترل دمایی برای ساختمان ها و اتاق هایی است که در طرف افتاب قرار دارد و در مصرف کولر و بخاری بسیار از هدر رفت انرژی جلوگیری میکند.

ایرادات شیشه رفلکس:

این جنس شیشه از دو لایه تشکیل میشود یکی لایه شفاف و یک لایه رفلکس.

طبق بررسی های صورت گرفته میزان نور عبوری در شیشه دوجداره رفلکس 60 درصد و درصد گرمای عبوری نیز 63 درصد میباشد.

یکی دیگر از کاربرد های شیشه رفلکس استفاده از این نوع شیشه در اتاق های بازجویی است.در این حالت پلیس خود را در طرف تاریک تر قرار می دهد و با توجه به خاصیت شیشه رفلکس در امان است و دیده نمیشود.

شیشه رفلکس دوجداره

Double glazed reflex glass

شیشه رفلکس , و کاربرد آن

شیشه رفلکس به عنوان یکی از شیشه های پرفروش از تنوع رنگی و مزیت های قابل توجهی برخوردار است، قیمت شیشه رفلکس دوجداره تنها در پنجره مطرح نمی شود، کاربرد آن برای بالکن خانه هم می باشد. یکی از مزایای این نوع شیشه حفظ حریم داخلی خانه است و در روز حتی اگر پرده ها کنار باشد کسی نمی تواند از بیرون داخل خانه را ببیند. یکی دیگر از مزیت های این شیشه بازتاب نور مستقیم خورشید و کاهش ورود گرمای تابستان به داخل خانه است. این نوع شیشه در مقابل اشعه رادیواکتیو مقاوم است. این مدل شیشه علاوه بر زیبایی، از بازتاب نور در تابستان زمانی که آفتاب به صورت مستقیم به این شیشه برخورد می کند، جلوگیری کرده، گرمای آفتاب به داخل ساختمان وارد نمی شود. تنوع فراوان رنگی در این شیشه وجود دارد ولی یکی از معایب آن که موجب کاهش نور ورودی به داخل ساختمان می شود و این نکته براساس رنگ شیشه است. با انعکاس نور خورشید، حرارت ناشی از تابش خورشید کاهش یافته، باعث صرفه جویی در هزینه ساخت، راه اندازی و نگهداری دستگاه های تبدیل و تهویه می شود.

شیشه رفلکس، شیشه رفلکس آبی

شیشه رفلکس دوجداره از دولایه شیشه شفاف و رفلکس ساخته می‌شود. میزان نور و گرمایی که  از این شیشه  عبور می کند به ترتیب برابر ۶۱ و ۶۳ درصد است. این شیشه مانند شیشه‌ رنگی دارای انواع مختلفی است که ضخامت فضای بین آنها بسته به نوع پروفیل به کار رفته تعیین می شود. این نوع شیشه را در رنگ‌های مختلف ازجمله سبز، آبی، برنزی، نقره‌ای و طلایی وجود دارند. تفاوت این نوع شیشه با شیشه‌ رنگی در میزان رفلکس نور و دید از محیط داخل ساختمان در طول روز و شب است. شب ها شیشه از خارج شفاف و از داخل آینه مانند است. در انتخاب این نوع شیشه باید به محدودیت های آن مانند آینه ای بودن در شب از سمت داخل توجه داشته باشید. شیشه دوجداره بخش بیشتری از طیف های مختلف نور را بازتاب می دهد و در کنترل ورود و خروج نور و انرژی بسیار تاثیرگذار است. در انتخاب رنگ این شیشه دقت کنید هر چه بهتر از نور آفتاب و روشنایی طبیعی در‌ پنجره‌ و نمای ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد و زیبایی خاصی به معماری آن بدهد.

شیشه دوجداره نقره‌ای (سوپر سیلور)

شیشه دوجداره نقره ای نسبت به سایر شیشه های رفلکس از خاصیت رفلکتیو بیشتری برخوردار هستند و به همین دلیل هم با نام شیشه های رفلکس آینه ای شناخته شده است. شیشه دوجداره نقره ای یا سوپر سیلور نوعی شیشه بین شیشه ساده و نوع رفلکس است و بالاترین میزان انتقال نور را به این نوع شیشه نسبت می دهند. این مشخصه سبب می گردد شیشه دوجداره سوپر سیلور در فضاهایی با نور کم عملکرد مناسبی داشته باشد. دلیل این موضوع هدایت نور خورشید تا میزان ۱۰۰ درصد به فضای داخل ساختمان می باشد. شیشه دوجداره نقره ای برای سنگ نمای سفید انتخاب مناسبی محسوب می شود ، در ساختمان هایی که از سنگ نمای سفید استفاده شده است شیشه نقره ای یا سفید بهترین انتخاب برای شیشه پنجره های دوجداره خواهد بود.

قیمت شیشه رفلکس دوجداره

قیمت شیشه رفلکس به دلیل ساختار و ضخامت این شیشه باعث تغییر و تفاوت آن در بازار شده است و ضخامت های مختلف در دسترس شما قرار دارد. قیمت انواع شیشه‌ دوجداره شیشه سکوریت و شیشه لمینت علاوه بر ضخامت و نوع ساختار آن، به میزان ضمانت فروش دارد. قیمت انواع شیشه‌ دوجداره که با گاز آرگون، پر شده باشد، افزایش بیشتری دارد و به صورت جداگانه بر حسب متر مربع محاسبه می شود.  برای محاسبه قیمت شیشه رفلکس هزینه حمل و نقل و ارسال نیز در نظر گرفته می شود. قبل از سفارش شیشه باید از محل پروژه بازدید شود تا ابعاد را درست محاسبه کند و میزان شیشه، نوع ابزار و یراق تعیین شود.